I-XII 2016 Klub Seniora Rozrusznik

rozrusznik-1

Klub seniora Rozrusznik jest programem warsztatów i działań kulturalno-społecznych kierowanych do grupy osób po 60 r.ż. jak również dla innych osób dorosłych z terenu miasta Wrocławia w okresie od stycznia do grudnia 2016 r. W ramach projektu przeprowadzone są warsztaty artystyczne z różnych dziedzin sztuki – teatr,plastyka, literatura, fotografia, rękodzieło oraz warsztaty zdrowego stylu życia i filozoficzne odpowiadające specyficznym potrzebom i oczekiwaniom osób starszych, część z nich ma charakter międzypokoleniowy.

FORMY ZAJĘĆ KLUBU SENIORA ROZRUSZNIK

WARSZTAT RĘKODZIELNICZY

Warsztaty poświęcone są sztuce użytkowej, dekoracyjnej i dizajnowi, tworzeniu dekoracji, ozdób, bukietów. Seniorzy zapoznają się ze współczesnymi technikami rękodzielniczymi, takimi jak decupage, malowanie na szkle, scrapbooking, florystyka i bukieciarstwo, filcowanie etc, których celem jest rozwinięcie umiejętności manualnych, poczucia kompozycji, estetyki.
Historycznie scrapbooking był podobnie jak przekazywane ustnie historie sposobem przekazania tradycji i zwyczajów. Formą przekazu było tu nie słowo, a obraz. Współcześnie scrapbooking to przede wszystkim metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących”), szablonów, shape cutter, naklejek dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku. Ponieważ rękodzieło nawiązuje bezpośrednio do tradycji ludowych tematyka prac czerpie inspiracje również z tradycyjnych świąt i obrzędów.

AKADEMIA ZDROWYCH PLECÓW I ZRÓWNOWAŻONEGO UMYSŁU

Akademia zdrowych pleców i zrównoważonego umysłu to trening obejmujący ćwiczenia rozciągające i
wzmacniające mięśnie powierzchniowe i autochtoniczne kręgosłupa, uruchamianie mięśni głębokich miednicy, trening relaksacyjny, interpersonalny oraz ćwiczenia usprawniające pamięć.
Trening przeznaczony dla osób w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych z uwagi na pogłębiające się z wiekiem procesy starzenia organizmu. Proponowane podczas zajęć ćwiczenia fizyczne działają również profilaktycznie celem poprawienia postawy ciała i ogólnej sprawności ruchowej. Z kolei ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację to idealny sposób na zachowanie sprawnego mózgu.Całość zajęć zwieńczona zastaje treningiem relaksacyjnym – Schulza i Jacobsona.

WARSZTATY FILOZOFICZNE

Celem warsztatów filozoficznych jest rozwój I pogłębianie procesów samodzielnej analizy problemów
teoretycznych na przykładach wybranych zagadnień z historii myśli ludzkiej.
Analizując wybrane fragmenty tekstów filozoficznych, prowadząc debaty na argumenty, pisząc eseje, uczestnicy warsztatów mogą poszerzać horyzont swojego myślenia o świecie, wiedzy o otaczającej ich rzeczywistości, ubogacać swoją osobowość , wzmacniać postawę humanistyczną.
Uczestnicy warsztatów są wprowadzani w terminologie formalna związana z logiczna analizą tekstu,
metodami wnioskowania, budową definicji.
Cały kurs jest prowadzony w sposób gdzie konkretne problemy teoretyczne są zarazem
umiejscowione w konkretnym kontekście historycznym oraz będą odnoszone do czasów obecnych i sytuacji znanych z codziennego życia. Szczególny nacisk jest położony na kwestie etyczne. Poruszane zagadnienia oscylują wokół tematów istoty odpowiedzialności, odpowiedzialności za drugiego człowieka, za kraj, miasto rodzinę itd. W śród poruszanych zagadnień znajdują się także tematy dotyczące estetyki w tym namysł o sztuce, kategoriach estetycznych. Warsztaty filozoficzne to także okazja do poruszenia fundamentalnych pytań o pochodzenie wszechświata, sens istnienia, wartość życia, miłość.

KLUBOWE WYCIECZKI, SPOTKANIA, WERNISAŻE

Beneficjenci Klub Senioralnego mogą poznać osoby zasłużone dla Wrocławia oraz poszerzyć swoje
zainteresowania i horyzonty podczas spotkań, prelekcji czy wycieczek organizowanych cyklicznie co każdy piątek podczas działania Klubu. Klubowicze mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej Wrocławia. W związku z trwającym wydarzeniem kulturalnym – Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 wiele wystaw, spotkań, wykładów, wernisaży są bezpłatne.

Program Klub Seniora – Rozrusznik zorganizowany jest przez Towarzystwo Kultury Czynnej
współfinansowany ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl

Related Post

„Jesteśmy częścią wielkiej sagi”

„Jesteśmy częścią wielkiej sagi”

Projekt Towarzystwa Kultury Czynnej „Jesteśmy częścią wielkiej sagi” jest programem edukacji kulturalnej o charakterze międzypokoleniowym, którego głównym celem jest uświadomienie…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *