Towarzystwo Kultury Czynnej

Ten spektakl jest garścią wspomnień. Zdjęciem na ścianie. Ulubioną bluzką mamy wiszącą teraz już w mojej szafie. Echem rozmów, wspólnego śmiechu. Bąbelkami szampana z Lidla. Ciastem z sodą. Krupnikiem i grzybową. Papierosowym dymem. Książką pozostawioną na stoliku. Historią urwaną w połowie. Śpiewem kanarków w kuchni dziadków. Szumem morza. Oddychaniem. Ciepłem pocałowanego policzka. Miłością i troską. Kruchością życia.

Ja.
My.

Jestem wszystkimi moimi zmarłymi. Żarna losu mielą się nieustannie. Bez początku i końca. Przemijamy, wszyscy bez wyjątku i przeprowadzamy przez Styks korowody bliskich. Żegnamy czule, pozwalamy trwać we wspomnieniach i snach. W rysach twarzy, tembrze głosu, drobnych gestach, spojrzeniu. Odchodzą zabierając część NAS, a my, dzień po dniu, czerpiąc z ulotnej pamięci wypełniamy NIMI ziejącą pustką ranę. Kolekcjonując jak białe kruki fragmenty ich biografii, strzępy i okruchy wspólnych dni, wdrukowując je w siebie pieczołowicie i z czułością. By nie zapomnieć, nie uronić i nie zerwać delikatnych nici z tu i tam.

Melancholia i tkliwość odtąd na stałe towarzyszą nam w podróży, a tęsknota staje się jednym z dominujących życiowych doświadczeń. Najdroższą przyjaciółką. Kiedyś byłam opowiadaniem, a teraz jestem sagą.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Staroń
Opracowanie muzyczne: Katarzyna Falana, Kamil Grabowski, Wojciech Kors, Przemek Michalak, Grzegorz Rdzak, Krzysztof Słupianek
Występują: Monika Bagińska, Sonia Śpiewak – Meres, Ewa Staroń, Kamil Grabowski

PREMIERA : 05.12.2020

Wydarzenie realizowane przez Towarzystwo Kultury Czynnej w ramach zadania ” Jesteśmy częścią w wielkiej sagi” dofinansowywanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Leave A Reply:

*

Skip to content