Towarzystwo Kultury Czynnej

Zapraszamy 18.11 (sobota), godz.17:00 na Spotkanie Literackie „Żywa pamięć” poświęcone nieżyjącym współpracownikom Towarzystwa Kultury Czynnej i na monodram Klaudii Kący-Jasic „Pamiętnik” reż. Jolanty Sakowskiej. Wspominać będziemy: Annę Lachowską, Bożennę Łukaszczyk, Blumę i Jerzego Ściesiek, Roberta Iwańskiego, Szymona Bielskiego, Artura Grucelę.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

O spektaklu:
Przedstawienie jest monodramem zbudowanym na tekście autentycznego pamiętnika przywołującego dramatyczne przeżycia dziecka, którym była w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu jego autorka. Pamiętnik odczytuje po śmierci babci jej wnuczka dla której został on napisany. Tekst odsłania niezwykłą osobowość, wrażliwość i wewnętrzne bogactwo autorki co bohaterkę przedstawienia skłania do głębszej refleksji, każe jej zadać sobie i widzowi istotne pytania: dlaczego tak często brakuje nam czasu na rozmowę i odwagi na zadanie prostych pytań bliskiej przecież osobie. Wnuczka ma już tylko do czynienia z nikłymi tropami na podstawie których nie może odtworzyć całej prawdy o życiu swojej niezwykłej babci. Spektakl odwołuje się do doświadczenia powszechnego bo jakże często przychodzi nam żałować, że nie zapytaliśmy o coś bliskich, sąsiada, znajomych, póki żyli? Jakże często zbyt późno dowiadujemy się, że ktoś był świadkiem i uczestnikiem niezwykłych wydarzeń? W monodramie przyjęta jest perspektywa młodego człowieka, który by poznać prawdę o przeszłości ma już tylko do czynienia z zatartymi śladami.

Spektakl dokumentalny „Pamiętnik”

reżyseria: Jolanta Sakowska,
scenariusz: Jerzy Welter,
wykonanie: Klaudia Kąca- Jasic.

WSTĘP WOLNY!

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Sztuka jako przestrzeń edukacyjna – 25 lat praktyki” dofinansowywanego przez Gminę Wrocław www.wroclaw.pl

Leave A Reply:

*

Skip to content