Towarzystwo Kultury Czynnej

17 września 2023 r., godz. 17:00, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, wstęp wolny

Spektakl dokumentalny „Pamiętnik” w reżyserii Jolanty Sakowskiej, scenariusz Jerzy Welter, wykonanie Klaudia Kąca-Jasic.

Przedstawienie jest monodramem zbudowanym na tekście autentycznego pamiętnika przywołującego dramatyczne przeżycia dziecka, którym była w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu jego autorka.
Pamiętnik odczytuje po śmierci babci jej wnuczka, dla której został on napisany. Tekst odsłania niezwykłą osobowość, wrażliwość i wewnętrzne bogactwo autorki, co bohaterkę przedstawienia skłania do głębszej refleksji, każe jej zadać sobie i widzowi istotne pytania: dlaczego tak często brakuje nam czasu na rozmowę i odwagi na zadanie prostych pytań bliskiej przecież osobie. Wnuczka ma już tylko do czynienia z nikłymi tropami, na podstawie których nie może odtworzyć całej prawdy o życiu swojej niezwykłej babci. Spektakl odwołuje się do doświadczenia powszechnego, bo jakże często przychodzi nam żałować, że nie zapytaliśmy o coś bliskich, sąsiada, znajomych póki żyli? Jakże często zbyt późno dowiadujemy się, że ktoś był świadkiem i uczestnikiem niezwykłych wydarzeń? W monodramie przyjęta jest perspektywa młodego człowieka, który by poznać prawdę o przeszłości ma już tylko do czynienia z zatartymi śladami.

Czas trwania: 50 min.

Spektakl dokumentalny zrealizowany we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, premiera 2019 roku we Wrocławiu, Teatr na Faktach.
Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”.

Szczegóły TUTAJ

Leave A Reply:

*

Skip to content