Towarzystwo Kultury Czynnej

Warsztaty Teatru Dokumentalnego
Kiedy: 10.12.22 r. (sobota), w godz. 12:00-17:00
Koszt: Udział w warsztatach jest bezpłatny
Obowiązują zapisy pod adresem: j.karpienko@gmail.com (do 8 grudnia 2022)
Liczba miejsc ograniczona
Miejsce: Dom Sztuki PajdArt, ul. Paulińska 4/8, budynek po starej administracji, róg Rydygiera /Paulińskiej, wejście od Paulińskiej)
Język: Warsztaty będą prowadzone w języku polskim z tłumaczeniem na ukraiński i/lub rosyjski

Czym jest teatr dokumentalny? Zestawienie słów „dokumentalny” i „teatr” brzmi jak sprzeczność, ponieważ przyzwyczajeni jesteśmy do teatru, który opiera się na literaturze. Jeżeli jednak uznamy, że każda opowieść o czyimś życiu czy doświadczeniu może służyć jako tworzywo do budowania scenariusza spektaklu, to mamy do czynienia z teatrem dokumentalnym.

Teatr dokumentalny jako zjawisko dość nowe jest próbą, badaniem możliwości sprostaniu przez sztukę realnemu ludzkiemu doświadczeniu. Zadaje pytania o wyrażalność ludzkich doświadczeń i kształt życia. Bada i ukazuje zjawiska zachodzące w realnej przestrzeni społecznej, odsłania realny kształt ludzkich doświadczeń.

Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z techniką verbatim, czyli „dosłownym zapisie rzeczywistości”. Jak prowadzić rozmowy z bohaterami, jakie pytania można im stawiać, jak ich „otwierać”, skłaniać do zwierzeń, jak z rozmów wyławiać rzeczy najbardziej istotne? O tym wszystkim porozmawiamy w trakcie warsztatów.

Prowadząca: Jana Karpienko, autorka sztuki i spektaklu „Akcent wschodni” oraz sztuki dokumentalnej „Widzialna ręka”. Współtworzyła spektakl „Tutaj kobiety palą się lepiej” oraz cykl “Dziennik czasów zarazy” w Teatrze na Faktach (Wrocław), uczestniczyła w kilku czytaniach perfomatywnych.

Współprowadzenie: Jolanta Sakowska.

Wydarzenie w ramach projektu Wyspa Sztuki Ostriv Mistectwa we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Leave A Reply:

*

Skip to content