Towarzystwo Kultury Czynnej

Zapraszamy na Aktorskie warsztaty głosowe – prowadzi Jerzy Welter.

Pierwsze spotkanie: 7.12.2022 godz. 17.00-19.00. Kolejne zajęcia w kolejne środy.
Miejsce: ul. Paulińska 4-8, siedziba Towarzystwa Kultury Czynnej.
Uczestnicy: młodzież (15+) oraz dorośli.
Koszt zajęć: 80 zł./ miesiąc.

Zapisy i informacje pod numerem telefonu: 605881088, e-mail: jerzy_welter@tlen.pl

Warsztat praktyk głosowych

Mowa śpiewu – Śpiew mowy

Zaczynamy od uruchomienia i rozbujania ciała – tego narzędzia, którym jesteśmy i którego używamy na co dzień. Na początek prosta rozgrzewka, by uruchomić ukryte w ciele mechanizmy, te, które znamy tak dobrze, że możemy ich nie zauważać. Jak nie zauważamy powietrza. Pojawią się pierwsze dźwięki, proste i spontaniczne. Spróbujemy te dźwięki skierować do innych osób, poszukać dialogu, poszukać tego, komu nasz dźwięk chcemy przekazać. Podobnie nasze gesty będą szukać rozmowy z gestami innych uczestników.

Może pojawić się spontaniczna zbiorowa improwizacja, w której spróbujemy zrzucić z siebie odpowiedzialność za to jak wyglądam i jak brzmi mój głos.

Dalej przejdziemy do poznawania tych mechanizmów ciała, których na co dzień nie używamy lub używamy bez uświadomienia sobie techniki. Przede wszystkim będą to różne metody prowadzenia oddechu, praca z rezonatorami, prosty śpiew i mówienie tekstów. Zajmiemy się uniezależnieniem naszego oddechu i dźwięku od ruchu ciała – tak, by wysiłek ciała jak najmniej wpływał na jakość dźwięku. W całym działaniu postaramy się nie zapominać o rozmowie z innymi uczestnikami, by wszystko było dialogiem, a żaden dźwięk nie został puszczony w pustkę.

Zaśpiewamy też kilka pieśni.

Cały czas praca z głosem będzie przeplatana prostymi zadaniami fizycznymi, improwizacją i szukaniem wzajemnego kontaktu i wzajemnego sterowania.


Jerzy Welter – reżyser i nauczyciel praktyk teatralnych. Ukończył teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1991-93 uczestniczył w kursie instruktorów teatralnych w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Brał udział w kilkudziesięciu różnorodnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez światowej klasy instruktorów – m. in. Zygmunta Molika (teatr Laboratorium), Torgeira Wethala oraz Tage Larsena (Odin Teatret z Danii), Jacka Ostaszewskiego (Osjan), Andrzeja Bubienia, Włodzimierza Kuczyńskiego (Teatr Kurbasa we Lwowie), Jana Bernarda (Fundacja Muzyka Kresów), Jewgena Jefremowa (Drewo, Ukraina), Daisuke Yoshimoto oraz Atsushi Takenouchi (butoh), Teatr Wiejski Węgajty, Jurija Krakowskiego (prof. Szkoły teatralnej w Petersburgu), Elżbietę Moszczyńską (taniec flamenco), Enrico Masseroli (taniec balijski).

Od 1990 roku prowadzi teatr Studio Czyczkowy.

Reżyserował także spektakle w teatrach niezależnych w Warszawie, Poznaniu, Sopocie, Wrocławiu oraz w Permie.

Obecnie pracuje jako reżyser i prowadzi warsztaty teatralne regularnie w Towarzystwie Kultury Czynnej we Wrocławiu oraz okazjonalnie w wielu miejscach w Polsce.

Leave A Reply:

*

Skip to content