Towarzystwo Kultury Czynnej

Serdecznie zapraszamy na spektakl…

NIEDZIELA, 19.12.2021 r., godz. 17:00
ul. Paulińska 4/8, Wrocław
Na spektakl obowiązują wcześniejsze zapisy!
LINK DO WYDARZENIA NA FB

Przedstawienie „To była wiosna…” w reżyserii Jerzego Weltera, oparte jest na tekstach kronik rodzinnych Jadwigi
i Włodzimierza Piotrowskich, w których wcielają się Klaudia Kąca-Jasic oraz Wojciech Gabryś.

Spektakl to opowieść o wielkiej sile ducha pary artystów, pisarza, rzeźbiarza, poety i pisarki, którzy w z niezachwianym optymizmem, rozbijając się raz po raz o życiowe rafy, stwarzają dom – swoje miejsce na ziemi. Wierząc w powodzenie zamierzeń szalonej młodości opuszczają małą miejską szeregówkę w Wałbrzychu i kupują we wsi Niedźwiedzica ziemię oraz przynależne jej zabudowania, w tym dwupiętrowy zrujnowany dom, z dziurawym dachem i pięknym drzewem rosnącym na parterze w salonie bez okien. Dom kupują z dziką lokatorką zajmującą jedyne nadające się do zamieszkania pomieszczenia, o które w przekonaniu o swoich prawach walczy z gospodarzami przez kilka lat, nie przebierając w środkach.

Spodziewają się znaleźć tu przestrzeń do życia dla siebie i dwójki swoich dzieci, a przede wszystkim miejsce na warsztat rzeźbiarski. Dom z założenia miał się stać domem otwartym toteż przewijały się przez niego tabuny przyjaciół artystów, twórczych i pełnych entuzjazmu, pozbawionych jednak zmysłu praktycznego i zupełnie bezradnych wobec nieustających problemów, które niosło ze sobą wiejskie bytowanie gospodarzy.

Wybrane z kronik teksty artystów, nie pozbawione dystansu do samych siebie, humoru a nawet ironii, uzupełnione relacjami ich córki Justyny Piotrowskiej- Majchrowskiej składają się na historię barwną, obudowaną licznymi obyczajowymi szczegółami z lat siedemdziesiątych minionego stulecia; komiczną i heroiczną zarazem.

„To była wiosna..” to jednak nie tyle opowieść o odchodzącym pokoleniu artystów próbujących w czasach PRL-u uprawiać wolny zawód, co historia uniwersalna o silnych, odważnych ludziach, umiejących podnosić się z życiowych katastrof, przypowieść o potrzebie wzajemnego zaufania i wsparcia, o radości życia i tworzenia wbrew nieskończonym przypadkom.

Reżyseria: Jerzy Welter
Obsada: Klaudia Kąca-Jasic, Wojciech GabryśLeave A Reply:

*

Skip to content