Towarzystwo Kultury Czynnej

„Bajki domowe” to projekt edukacji kulturalnej przez teatr przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zakłada stworzenie  cyklu spektakli lalkowych. Spektakle opowiadają   o sytuacjach codziennych, znanych dzieciom, oswajają 
z różnymi lękami jednocześnie ucząc i bawiąc  najmłodszego widza.  

W cyklu bajek występują postaci: Dziewczynka Zuzia, Chłopiec Kuba, Babcia, Niania, Tata. Taki dobór głównych bohaterów stwarza wiele sytuacji edukacyjnych. 

Powstały spektakle: ”O rety! Zuzia się nudzi”( dofinansowany przez Gminę Wrocław, www.wroclaw.pl) i „Miedzy nami Łobuziakami”.  

Spektakl  pt. ”O rety! Zuzia się nudzi” 

Opis spektaklu:

Od kilku dni Zuzia nie chodzi do przedszkola, musiała zostać w domu z powodu przeziębienia. Najbardziej brakuje jej kontaktów z Kubą – nie mogą się odwiedzić, mimo że Kuba też został w domu z powodu kwarantanny. Zuzia okropnie się nudzi i nie potrafi się sobą zająć. Co chwilę przeszkadza tacie w pracy, chce żeby się z nią pobawił. Tata traci cierpliwość,
a Zuzia się na niego obraża. Właśnie wtedy ktoś dzwoni do drzwi… Czy Zuza powinna je otworzyć? I czy za drzwiami stoi ktoś, komu można zaufać?  

W spektaklu występują postaci: Dziewczynka Zuzia, Chłopiec Kuba, Tata, policjant, kurier. Spektakl „O rety! Zuzia się nudzi to  spektakl  interaktywny, dziecięca publiczność jest pytana
o postępowanie bohaterów. Możliwość dialogu 
z widzem pozwala na edukację dzieci w zakresie zasad dobrego wychowania, zasad bezpieczeństwa, zachowań akceptowanych i nieakceptowanych społecznie. 

Spektakl  pt. „Między nami Łobuziakami” 

Opis spektaklu:

Kuba jest w domu razem ze swoją nianią. Chłopiec jest bardzo niezadowolony i nieładnie się zachowuje. Niania nie może się z nim dogadać. Wreszcie Kuba mówi jej prawdę – tak naprawdę jest smutny, bo niebawem pójdzie do przedszkola. Nie chce rozstawać się z nianią, a przedszkole go przeraża. Rozmowa z nianią, a potem z najlepszą koleżanką Zuzią uświadamia mu, że zmiany są potrzebne i że przedszkole jest bardzo przyjaznym miejscem.  

W spektaklu występują postaci: Dziewczynka Zuzia, Chłopiec Kuba, Niania. 

Leave A Reply:

*

Skip to content