Towarzystwo Kultury Czynnej

rozrusznik-1

Klub seniora Rozrusznik jest programem warsztatów i działań kulturalno-społecznych kierowanych do grupy osób po 60 r.ż. jak również dla innych osób dorosłych z terenu miasta Wrocławia w okresie od stycznia do grudnia 2016 r. W ramach projektu przeprowadzone są warsztaty artystyczne z różnych dziedzin sztuki – teatr,plastyka, literatura, fotografia, rękodzieło oraz warsztaty zdrowego stylu życia i filozoficzne odpowiadające specyficznym potrzebom i oczekiwaniom osób starszych, część z nich ma charakter międzypokoleniowy.

FORMY ZAJĘĆ KLUBU SENIORA ROZRUSZNIK

WARSZTAT RĘKODZIELNICZY

Warsztaty poświęcone są sztuce użytkowej, dekoracyjnej i dizajnowi, tworzeniu dekoracji, ozdób, bukietów. Seniorzy zapoznają się ze współczesnymi technikami rękodzielniczymi, takimi jak decupage, malowanie na szkle, scrapbooking, florystyka i bukieciarstwo, filcowanie etc, których celem jest rozwinięcie umiejętności manualnych, poczucia kompozycji, estetyki.
Historycznie scrapbooking był podobnie jak przekazywane ustnie historie sposobem przekazania tradycji i zwyczajów. Formą przekazu było tu nie słowo, a obraz. Współcześnie scrapbooking to przede wszystkim metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących”), szablonów, shape cutter, naklejek dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku. Ponieważ rękodzieło nawiązuje bezpośrednio do tradycji ludowych tematyka prac czerpie inspiracje również z tradycyjnych świąt i obrzędów.

AKADEMIA ZDROWYCH PLECÓW I ZRÓWNOWAŻONEGO UMYSŁU

Akademia zdrowych pleców i zrównoważonego umysłu to trening obejmujący ćwiczenia rozciągające i
wzmacniające mięśnie powierzchniowe i autochtoniczne kręgosłupa, uruchamianie mięśni głębokich miednicy, trening relaksacyjny, interpersonalny oraz ćwiczenia usprawniające pamięć.
Trening przeznaczony dla osób w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych z uwagi na pogłębiające się z wiekiem procesy starzenia organizmu. Proponowane podczas zajęć ćwiczenia fizyczne działają również profilaktycznie celem poprawienia postawy ciała i ogólnej sprawności ruchowej. Z kolei ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację to idealny sposób na zachowanie sprawnego mózgu.Całość zajęć zwieńczona zastaje treningiem relaksacyjnym – Schulza i Jacobsona.

WARSZTATY FILOZOFICZNE

Celem warsztatów filozoficznych jest rozwój I pogłębianie procesów samodzielnej analizy problemów
teoretycznych na przykładach wybranych zagadnień z historii myśli ludzkiej.
Analizując wybrane fragmenty tekstów filozoficznych, prowadząc debaty na argumenty, pisząc eseje, uczestnicy warsztatów mogą poszerzać horyzont swojego myślenia o świecie, wiedzy o otaczającej ich rzeczywistości, ubogacać swoją osobowość , wzmacniać postawę humanistyczną.
Uczestnicy warsztatów są wprowadzani w terminologie formalna związana z logiczna analizą tekstu,
metodami wnioskowania, budową definicji.
Cały kurs jest prowadzony w sposób gdzie konkretne problemy teoretyczne są zarazem
umiejscowione w konkretnym kontekście historycznym oraz będą odnoszone do czasów obecnych i sytuacji znanych z codziennego życia. Szczególny nacisk jest położony na kwestie etyczne. Poruszane zagadnienia oscylują wokół tematów istoty odpowiedzialności, odpowiedzialności za drugiego człowieka, za kraj, miasto rodzinę itd. W śród poruszanych zagadnień znajdują się także tematy dotyczące estetyki w tym namysł o sztuce, kategoriach estetycznych. Warsztaty filozoficzne to także okazja do poruszenia fundamentalnych pytań o pochodzenie wszechświata, sens istnienia, wartość życia, miłość.

KLUBOWE WYCIECZKI, SPOTKANIA, WERNISAŻE

Beneficjenci Klub Senioralnego mogą poznać osoby zasłużone dla Wrocławia oraz poszerzyć swoje
zainteresowania i horyzonty podczas spotkań, prelekcji czy wycieczek organizowanych cyklicznie co każdy piątek podczas działania Klubu. Klubowicze mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej Wrocławia. W związku z trwającym wydarzeniem kulturalnym – Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 wiele wystaw, spotkań, wykładów, wernisaży są bezpłatne.

Program Klub Seniora – Rozrusznik zorganizowany jest przez Towarzystwo Kultury Czynnej
współfinansowany ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl

Leave A Reply:

*

Skip to content