Towarzystwo Kultury Czynnej

Strużyny 4-15 lipca  2018 rok

Zapraszamy na obóz artystyczny, który odbędzie się w Strużynach, maleńkiej wsi w województwie lubuskim. Pracujemy po 6 godzin dziennie, warsztaty zakończone zostaną otwartym pokazem pracy. Mieszkamy w gospodarstwie agroturystycznym Strużyny 3,66-350 Bledzew (pokoje wieloosobowe, toalety, prysznice, ciepła woda), zapewniamy całodzienne wyżywienie i opiekę dla osób niepełnoletnich. W pobliżu niezwykle czyste jeziora, lasy, łąki, pola.

WARSZTATY TEATRALNE
Zajęcia obejmują trening fizyczny, ćwiczenia świadomości ciała, trening głosowy, improwizacje ruchowe i głosowe, improwizacje z tekstem. Przeznaczone są zarówno dla osób zajmujących się aktorstwem jak i tych, które chcą jedynie pełniej funkcjonować w swoim życiu codziennym.
Działanie teatralne rozumiemy jako sztukę dialogu. Pierwszym krokiem do dialogu z drugim człowiekiem jest zrozumienie i pełne uświadomienie sobie działania własnego ciała i głosu, zależności głosu i oddechu od ruchu ciała, umiejętność prowadzenia dialogu między własnym działaniem a dźwiękiem – śpiewem lub mówieniem.
Prowadzący: Jerzy Welter, teatrolog, trener praktyk teatralnych, reżyser

Warsztaty śpiewu tradycyjnego. ŚPIEWAM PEŁNYM GŁOSEM.

Warsztaty, których celem jest rozśpiewanie, uzyskanie dobrego kontaktu z własnym, naturalnym głosem, odkrywanie specyfiki śpiewu tradycyjnego i technik z nim związanych oraz wypracowanie narzędzi do dalszej indywidualnej pracy z głosem. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby, które śpiewają, jak i osoby, które z różnych powodów nie śpiewają i taką przygodę chcą rozpocząć. Nie będziemy korzystać z zapisu nutowego – będziemy uczyć się pieśni ze słuchu.
Nie trzeba mieć przygotowania muzycznego. Proszę o zabranie wygodnego ubrania i obuwia. Przydadzą się przybory do notowania tekstów pieśni, dyktafon.

Obszary pracy:
• odkrywanie własnego, niepowtarzalnego i naturalnego głosu;
• rozwijanie umiejętności śpiewania;
• wydobywanie pełnych mocy, energetycznych i wibrujących dźwięków (tzw. biały głos);
• uruchamianie i ćwiczenie oddychania przeponowo – żebrowego;
• zabawy dźwiękiem, eksperymenty i improwizacje;
• doświadczanie relaksujących właściwości ludzkiego głosu;
• śpiewanie jednogłosowych i wielogłosowych pieśni z wybranych tradycji słowiańskich. Do wyboru pieśni polskie, serbskie, bułgarskie, ukraińskie i rosyjskie.

Mała grupa z pracą indywidualną – liczba miejsc ograniczona
Prowadząca: Barbara Wilińska, śpiewaczka, trenerka głosu, kaligraf, multiinstrumentalistka

KOSZT: 1180 PLN( program, nocleg, wyżywienie)
info: tkcbiuro@interia.pl, tel: 663781530
www.kulturaczynna.pl

BIO PROWADZĄCYCH:

Barbara Wilińska
śpiewaczka, trenerka głosu, kaligraf, multiinstrumentalistka (lira korbowa, suka, dulcymer, kankles, tambura). Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem. Swoje umiejętności i zainteresowania wykorzystuje w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez udział w projektach indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych i kaligraficznych oraz zespołów śpiewu tradycyjnego. Laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu (2007), 45. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2011) , konkursu „Stara Tradycja” (2012).
Jerzy Welter – teatrolog, reżyser , nauczyciel praktyk teatralnych, uczestniczył w kursie instruktorów teatralnych w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. Brał udział w kilkudziesięciu warsztatach teatralnych prowadzonych m.in. przez m. in. Z. Molika, T. Wethala oraz T. Larsena, J. Ostaszewskiego. Od 1990 roku prowadzi teatr Studio Czyczkowy. W 2004 wyreżyserował monodram Watt wg prozy Samuela Becketta, nagradzany na wielu festiwalach w Polsce. Wyreżyserował monodramy „Wyjścia”, który otrzymał nagrodę główną na festiwalu Źródła Pamięci w Rzeszowie (2013) i na festiwalu „Monoblok” w Gdańsku(2014), dyptyk ”dzień:noc:DZIEŃ” i wiele innych spektakli nagradzanych na festiwalach.
. Prowadził wiele grup warsztatowych m. in. warsztaty w trakcie Łódzkich Spotkań Teatralnych, Ogólnopolskich Prezentacji Teatrów Poszukujących, w Ośrodku Kultury Czynnej, Mazowieckim Centrum Kultury, sopockim teatrze Off de Bicz, szkole nauk politycznych Sciences Po w Dijon, w Domu Bretanii w Poznaniu. Reżyserował Tango S. Mrożka w teatrze U Mosta w Permie w Rosji. Reżyserował także spektakle w teatrach niezależnych w Warszawie, Poznaniu, Sopocie, Wrocławiu. 

Leave A Reply:

*

Skip to content