Towarzystwo Kultury Czynnej

Dramat LABIRYNT Anny Lachowskiej to opowieść o dwojgu ludzi w wieku na pograniczu aktywności zawodowej
i emerytury. W momencie życiowej przemiany wspominają ciągle czas ustrojowej przemiany w Polsce lat dziewięćdziesiątych. Spierają się, nie potrafią uzgodnić wspólnych poglądów ani na temat oceny przemiany, która nastąpiła w Polsce, ani na temat tego, jak będą żyć na emeryturze. Nałożenie tych dwóch planów widzenia własnej rzeczywistości, nałożenie objawiających się w tych planach problemów powoduje kompletne zagubienie pary bohaterów. Nie potrafią uzgodnić wspólnych wartości, nie mają wspólnych poglądów, nie mogą ustalić wspólnych planów. Co gorsza, nie rozumiejąc otaczającego świata, dopatrują się wszędzie drugiego, trzeciego dna oraz nie pojmują sygnałów docierających do nich ze świata zewnętrznego. Zabarykadowani, dosłownie i w przenośni, we własnym mieszkaniu negują wzajemnie wszelkie przejawy pozytywnego widzenia świata i wzmacniają się w tym, co odczuwają jako negatywne.

Zakopani w głębokim grajdołku swojej prywatności próbują układać sobie życie codzienne, wciąż posługując się zasadami jakich nauczyli się w młodości. W związku z tym popadają w liczne błędy. Ufają różnym manipulacjom, a nie wierzą w proste komunikaty mające zapewnić im bezpieczeństwo. Powstały w ich umysłach fałszywy obraz świata powoduje, że w krytycznym momencie dokonują fałszywego wyboru. Prowadzi to do nieodwracalnych skutków.

Scenariusz: Anna Lachowska
Reżyseria: Jerzy Welter
Obsada: Aleksandra Kugacz-Semerci, Dawid Mońka

Premiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2015 roku w ramach projektu „ Zapamiętane Odkryte – Głos Pokoleń dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jerzy Welter – reżyser i nauczyciel praktyk teatralnych, uczestniczył w kursie instruktorów teatralnych w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. Brał udział w kilkudziesięciu warsztatach teatralnych prowadzonych m.in. przez m. in. Z. Molika, T. Wethala oraz T. Larsena, J. Ostaszewskiego. Od 1990 roku prowadzi teatr Studio Czyczkowy. W 2004 wyreżyserował monodram Watt wg prozy Samuela Becketta, nagradzany na wielu festiwalach w Polsce. Wyreżyserował monodram „Wyjścia”, który otrzymał nagrodę główną na festiwalu Źródła Pamięci w Rzeszowie (2013) i na festiwalu „Monoblok” w Gdańsku(2014).Prowadzi młodzieżową grupę teatralną w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu, dziecięcą grupę teatralną w Domu Sztuki i międzypokoleniowe działania teatralne w Oławie i Wrocławiu.

Aleksandra KugaczSemerci – aktorka teatru Studio Czyczkowy, współpracownik Teatru ZAR przy Instytucie Grotowskiego, absolwentka Filozofii UW. Pracowała w kilku niezależnych grupach i brała udział w realizacji projektów teatralnych wspólnie z Jerzym Welterem. Monodramy w jej wykonaniu otrzymały wiele nagród, ostatni” Wyjścia” zrealizowany w Instytucie Grotowskiego otrzymał nagrodę główną na festiwalu Źródła Pamięci w Rzeszowie (2013), na festiwalu „Monoblok” w Gdańsku(2014). Brała udział w licznych warsztatach teatralnych. Prowadzi warsztaty teatralne
i literackie, pracy nad książką często pracuje z dziećmi i osobami starszymi

Dawid Mońka – aktor, od wielu lat współpracujący z Towarzystwem Kultury Czynnej gdzie z  grupą teatralną Drzewo Płynące zrealizował spektakle: I. Iredyński „Żegnaj Judaszu” oraz T. Różewicz „Moja córeczka”, brał udział w licznych przedstawieniach dla dzieci i młodzieży.Leave A Reply:

*

Skip to content