Towarzystwo Kultury Czynnej

faszyst_mac

Monodram na podstawie wspomnień Wojciecha Szczeciniaka spisanych przez jego wnuka Łukasza Kazka

Wspomnienia bohatera Wojciecha Szczeciniaka dotyczą czasu II Wojny Światowej. Ukazują dramatyczne przeżycia związane z ucieczką z „wywózki” na roboty do III Rzeszy, osadzeniem w Auschwitz-Birkenau i ponowną wywózkę na roboty. Przywołują jednak przede wszystkim czas osiedlania się Polaków na Dolnym Śląsku w latach 1945-1947.

Narrator, wnuk Wojciecha – Łukasz Kazek nie kryje swoich pozytywnych uczuć do Dziadka. Nie ocenia, nie cenzuruje opowieści bohatera, prawdopodobnie nie wybiera też epizodów dla udokumentowania jakiejś przyjętej przez siebie tezy. Daleki też jest od (jakkolwiek pojmowanej) politycznej poprawności.

Postać wyłaniająca się ze wspomnień Szczęśniaka jest w pewien sposób reprezentatywna dla grupy Polaków zasiedlających ziemie zachodnie. Bohater zmuszony przez okoliczności do mieszkania z Niemcami pod jednym dachem przez długie dwa lata nie kryje do nich niechęci. Zawłaszczenie ich mienia traktuje jako oczywistą minimalną rekompensatę za doznane w czasie okupacji niemieckiej krzywdy. Jednocześnie wyraźnie pokazuje granice, poza które nie posuwa się w szabrowaniu oraz potrafi w owym trudnym czasie dostrzec w niektórych Niemcach ich człowieczeństwo i ludzką uczciwość.

Monodram w oparciu o tekst Łukasza Kazka poruszający problem pozbawienia korzeni, konieczność przebudowania swej tożsamości wobec nowej rzeczywistości, mierzenie się z traumą współistnienia z niedawnym wrogiem w warunkach pokoju wpisuje się w bardziej uniwersalny współczesny dyskurs dotyczący budowania i odnalezienia nowej tożsamości będąc daleko od rodzinnych i regionalnych tradycji.

Reżyseria: Jerzy Welter
Występuje: Piotr Rogaliński

Spektakl powstał w ramach projektu Towarzystwa Kultury Czynnej NAD RZEKĄ CZASU dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PajdArt Nad rzeką czasu dofinansowanego przez Gminę Wrocław.

Organizatorem jest Towarzystwo Kultury Czynnej

Leave A Reply:

*

Skip to content